MUDr. Matoulek Martin, Ph.D.

Je to krásný sen – dosyta se najíst všeho dobrého, co máme rádi, relaxovat, s pohybem to nepřehánět, a přesto nepřibírat. Pořád věříme, že existuje lék, který nám takový život umožní. Jaká je ale realita?

V České republice jsou v současné době jen dva léky uznávané jako antiobezitika. Účinná látka orlistat, jak ve volně prodejné formě, tak na předpis ve vyšší dávce. Orlistat účinně blokuje střevní lipázu – enzym, který je zodpovědný za trávení a vstřebání tuků v tenkém střevě. Lék je indikován ve spojení s mírnou nízkokalorickou dietou k léčbě obézních pacientů s BMI 30 a více, nebo pacientů s nadváhou BMI ≥ 28 a přidruženými rizikovými faktory. Lék je vhodný například pro diabetiky s větší nadváhou a obezitou, kdy prokazatelně zlepšuje kompenzaci cukrovky. Nicméně o jeho užívání je vhodné se poradit s lékařem (orlistat na předpis) nebo lékárníkem (volně prodejný lék).

V ČR, snad jako jediné zemi EU, je stále k dispozici lék s účinnou látkou fentermin. Lék působí centrálně, snižuje pocit hladu. Nicméně pro mnoho vedlejších účinků je používán již málo. Některé léky na cukrovku mají pozitivní vliv na hmotnost, jsou to především tzv. anologa GLP-1, (glukagon like peptidu), které se aplikují injekčně a vedou k mírnému poklesu hmotnosti.

Ostatní volně prodejné doplňky stravy nemají prokázané účinky na pokles hmotnosti, a proto od nich nelze očekávat efekt. Prostředky na bázi polysacharidů, resp.vlákniny mohou pomoci například uspokojit hlad a jako podpůrný prostředek mohou být efektivní. Vždy se v lékárně ptejte, zda kupujete lék nebo doplněk stravy. Zatímco lék musí mít prokazatelný účinek, potvrzený dvojitě zaslepenou studií, u doplňku stravy stačí deklarovat složení bez nutnosti prokazovat efekt.