Bc. Sadílková Aneta

Už se nejedná o žádnou novinku, přesto má krabičková dieta stále úspěch. Komu z nás by se nelíbilo dostávat každý den přímo pod nos již hotové pokrmy a nemuset si tedy dělat starosti s plánováním redukčního jídelníčku? Zní to jako ideální řešení, ale je tomu skutečně tak?

Jako první se nabízí otázka: Budeme si krabičkovou dietu platit do konce života? Pokud ne, co si počneme, až si ji platit přestaneme? Jestliže se pouze navrátíme k původnímu způsobu stravování, můžeme očekávat, že se velice pravděpodobně dostaví typický jo-jo efekt. Další úskalí představuje letní „all inclusive“ dovolená, případně návštěva u babičky či známých.
Pravdou zůstává, že krabičková dieta za nás řeší plánování a přípravu jednotlivých jídel. Na druhou stranu nás ale zbavuje svobody rozhodování o tom, co a kdy budeme konzumovat, resp. čím uspokojíme vlastní chutě. Dieta v krabičce nás rovněž nenaučí skládat si pestrou stravu, odpovídající zásadám racionálního stravování, dodaná jídla přece garantují optimální příjem energie i živin, tak proč to řešit? Proč bychom se měli zajímat o energetické hodnoty jednotlivých pokrmů nebo hledat zdravější varianty našich oblíbených dobrot, když nám stravu někdo předem připraví a sestaví?
A navíc hlavní lákadlo celého projektu, totiž redukce hmotnosti, je u krabičkové diety paušálně zajištěna tak, že se energetický příjem připravovaných jídel pohybuje v rozmezí 5 000 až 6 000 kJ za den. To zcela nerespektuje hlavní zásadu každé správné redukční diety: denní energetický příjem by měl být určen na základě znalosti stávajícího energetického příjmu každého z nás. Ten je u každého jiný a lze jej zjistit z analýzy několikadenního zapsaného jídelníčku. Nastavený energetický příjem potom vůbec nemusí být tak nízký, přesněji řečeno by neměl být. I příjem kolem 8 000 až 10 000 kJ může být pro mnoho lidí redukční.
Proto si na rovinu přiznejme – nejlepší je taková krabičková dieta, kterou si sestavíme a vytvoříme sami. Je to sice méně pohodlné, ale z dlouhodobého hlediska velmi účinné. A chceme přece, aby se nám redukce hmotnosti a její následné udržení dařilo dlouhodobě.