Přestat s kouřením není snadné, pravděpodobně znáte i ze svého okolí někoho, kdo se pokoušel s tímto zlozvykem skoncovat už několikrát. Řada kuřáků si dává takové předsevzetí do nového roku a jeho začátek pro ně pak bývá náročným obdobím. Musí potlačit špatné návyky chování, vyrovnat se s absencí nikotinu a ještě si hlídat váhu, aby nepřibrali. Pojďme si otázku odvykání kouření a vlivu na hmotnost rozebrat podrobněji.

Rozhodnutí nekouřit nebývá dílem okamžiku, ale spíše delšího časového úseku. V hlavě se nám mele kdeco, opakujeme si zdravotní benefity nekouření, ale na druhou stranu nás straší, že budeme možná nervóznější, protivní a že můžeme přibrat na váze. Ovšem místo toho, abychom si vytvořili systematický plán a pravidla nekouření, chuť na cigaretu jen zoufale zajídáme. Odvykající kuřáci navíc sahají často po sladkostech. Bonbon místo cigarety, čokoláda za odměnu. Člověk tak zvyšuje příjem energie z jídla, ale zapomíná zvýšit svou pohybovou aktivitu.

Nekouření a tloustnutí v souvislostech
Pravdou je, že nepoučený kuřák může při odvykání kouření přibrat během pár měsíců i několik kilogramů. Proto je dobré vytvořit si plán nového životního stylu bez cigaret a zakomponovat do něj rizikové prvky, které je potřeba hlídat. Ideální je, když si takový plán připravíte dopředu, najet na něj však můžete i v průběhu odvykacího procesu. Mohou se vám k tomu hodit i následující fakta.

Nikotin podle odborníků souvisí se zrychleným metabolismem. Jakmile kuřák přestane kouřit, jeho metabolismus se zpomaluje a přijatá energie se ukládá do tukových buněk. Aby nešla váha nahoru, musíme hned upravit svůj jídelníček a začít více cvičit.
Odvykající kuřáci mohou na váze přibrat i přesto, že jedí stále stejně velké porce. I vysoce škodlivým kouřením totiž tělo spaluje určitou energii.
Důvodem tloustnutí bývá i nahrazování cigarety jídlem a sladkostmi

Rady pro váš úspěšný odvykací plán

  1. Pro rozhodnutí přestat kouřit zvolte dobu, kdy se nepotýkáte se zásadními životními starostmi. Snížíte tak riziko, že si pod tlakem nepříznivých okolností zase zapálíte.
  2. Zbavte se doma všeho, co s kouřením souvisí – cigaret, zapalovačů a popelníků.
  3. Objednejte se k nutriční terapeutce, která vám pomůže upravit jídelníček a vysvětlí vám, co a jak často byste měli do stravy zařazovat a čemu se naopak vyhýbat. Seznámí vás i s tím, jaké vitaminy a minerály jsou pro organismus v době odvykání prospěšné.
  4. Přidejte do svého denního rozvrhu ještě více pohybu, důležité je, aby byl pravidelný. Pokud nejste extra velký sportovec, vsaďte na každodenní svižnou chůzi. I ta vám pomůže spalovat kalorie.
  5. Doma si místo cigaret najděte jinou zábavu, která vás zaměstná, například ruční práce.
  6. Mějte na paměti, že takzvané abstinenční příznaky jsou nejtěžší v prvních 2 až 4 týdnech odvykání kouření a pak ustupují. Vydržte to!
  7. Rozhodnutí přestat kouřit je správné, prospěje vašemu zdraví i peněžence. Pokud budete mít na počátku vaší nekuřácké cesty slabší chvilky, pomocníkem vám mohou být nikotinové náplasti či nikotinové žvýkačky. Vyhledat můžete také poradnu pro odvykání kouření.
  8. Dodržení zásadních předsevzetí vyžaduje pevnou vůli a práci na sobě. Chcete-li například v novém roce skončit s kouřením a také zhubnout, nezačínejte s obojím najednou, ale vždy si vyberte pouze jeden cíl – zanechání kouření nebo redukci hmotnosti.