Obezita, cukrovka, gangréna, amputace nohou. Výška 184 centimetrů, maximální váha 209 kilogramů a nekonečná chuť k jídlu. Před pěti lety podstoupil Lubomír Svášek (63) z Mostu gastrický bypass, jeho hmotnost se nyní pohybuje kolem 104 kilogramů. A jak sám říká: každému, kdo je rozežraný jako já, operace prospěje. Chirurgický zákrok hodně pomůže, protože když zhřešíte, žaludek vás razantně upozorní a přejídání nedovolí, vysvětluje.

Udržujete i pět let po operaci spojení s lékaři?
Jednou ročně docházím na kontrolu na obezitologii k MUDr. Martinu Matoulkovi, Ph.D. na 3. interní kliniku 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. A pořád je pro mě velmi důležitý kontakt s pacienty, takže pravidelně dojíždím na setkání s nimi na Bari klubu. Když tam vidíte třeba chlapa, který má břicho skoro na zemi a pak ho potkáte za půl roku po úbytku 80 kilogramů, vžene vám to slzy do očí.

Jak dlouho bojujete s vlastní hmotností?
Prakticky od narození, kdy jsem vážil 6,5 kilogramu. Ve 14 letech jsem měl 95 kilogramů a na vojně 119. Jako dítě jsem jezdil na odtučňovací pobyty, v pozdějším věku jsem docházel na nejrůznější kúry. Nejhůř jsem na tom byl s váhou v době, kdy jsem jako řidič autobusu jezdil z konečné na konečnou, jedl jsem samé sladkosti a pil limonády. Zhubnout jsem se snažil, ale bylo to pořád ode zdi ke zdi, třicet kilo dolů a pak zase 35 nahoru. Když jsem měsíc držel dietu a nehnul se na váze, ztratil jsem vůli a zase jsem se začal přejídat.

Neovladatelná obrovská chuť k jídlu?
Ano, hlídat se musím stále, i teď po gastrickém bypassu. Po operaci, kdy jsem byl 3 měsíce jenom na čaji a vývarech, tak jsem měl dobré výsledky u cukrovky a zároveň se mi tlak snížil natolik, že jsem mohl vysadit všechny léky. Ovšem když jsem se vrátil k normální stravě, výsledky se zase trochu zhoršily. Dělám zkrátka dietní chyby.

Měla tedy operace smysl?
Určitě, rozhodně bych ji doporučil každému, kdo je rozežraný. Bypass mi vlastně pomáhá usměrňovat chuť k jídlu a přejídání, zastavuje mě. Operativní úprava tenkého střeva člověka donutí rozdělovat si jídlo na víckrát, takže výsledkem je menší přísun jídla.

Co si mám pod vaším častým výrazem ‘rozežraný‘ představit?
V době před operací jsem neměl problém sníst na posezení přes kilo sekané a k tomu deset housek. Nebo 60 míchaných vajíček. U televize jsem klidně snědl 3 kila česnekového nebo slovenského salámu. A dnes, když si ho vezmu 5 deka, tak o tom hodně dlouho přemýšlím. Nejen o samotné váze potraviny, ale i o tom, že ten točeňák není salám, ale jen nějaké zahuštěné zbytky.

Dobrý vliv nutriční terapeutky?
Jasně, nutriční mi často vysvětlovala, jaké dělám ve stravování chyby a říkala mi, co mám dělat jinak. I nyní jí na Bari klubu vždycky ukážu jídelníček a ona mi ho zkontroluje. Jinak já teď ujíždím na sýrech, uzeninu a maso jsem úplně vyřadil. Občas si dám kávu a k tomu něco sladkého, což bych ale také neměl. Jenže když si sladké nedám, dostávám se do nižšího cukru a to je taky nepříjemné.

Takže přísný režim je nutný neustále.
Pro operaci jako je gastrický bypass se rozhodnete buď proto, že chcete zhubnout, nebo že se chcete dát do pořádku zdravotně. A pak musíte počítat s nutností dodržovat nějaká pravidla. Víte, když jste obézní, tak máte cukrovku. Ta sice nebolí, ale vybírá si krutou daň. Mně se rozpadla oční sítnice, dostal jsem do nohou gangrénu a museli mi je uříznout. Jednu pod kolenem, druhou u paty.

Posunula vám operace život lepším směrem?
Každý, koho se zeptáte, jak se mu vede poté, co zhubnul, vám odpoví, že naprosto výborně. K lepšímu se změní spousta věcí, já bych vyzdvihl hlavně to, že se cítím mnohem lépe pohybově. Ono je hodně nepříjemné, když má člověk před sebou břicho a nevidí si přes ně ani na kolena. Vlastně i s pořizováním oblečení je to teď paráda. Zároveň je mi ale líto, že tohle všechno nepřišlo daleko dřív, když jsem byl ještě mladý.

Komentář lékaře:

Z rozhovoru bychom mohli mylně usuzovat, že pan Svášek zredukoval pouze pomocí žaludečního bypassu. Tak to ale rozhodně nebylo, více než 50 kg zredukoval již před operací, nicméně po operaci přišlo dramatické zlepšení. Inzulínu, který aplikoval 4x denně, se zcela zbavil, cukrovka byla velmi dobře kompenzovaná jen na tabletách. Pravdou je, že po 3 letech opět došlo k mírnému zhoršení nejen kvůli dietním chybám, ale především proto, že cukrovka byla již dlouho přítomna a slinivka byla pravděpodobně již vyčerpána. Velmi poctivý přístup p. Sváška byl předpokladem pro výběr optimálního režimu již před operací, stejně tak po operaci dbal na režim velmi poctivě. Je zcela normální, že po čase každý poněkud poleví, efekt bypassu, ale i ostatních operací však přetrvává. Návštěvy minimálně 1x ročně se stanovením vitaminů event. nutriční edukací jsou nezbytné pro prevenci komplikací, které mohou vzniknout z nedostatku některých vitaminů zvláště pak vitaminu D, B12, ale i dalších.