Může snížená funkce štítné žlázy vést k obezitě? Jedna z nejčastějších otázek, se kterými se setkávám v ambulancích. Jen opravdu skoro nefunkční nebo nefunkční štítná žláza může vést k významnému vzestupu hmotnosti.

Vzestup hmotnosti je pak dán především zadržením vody v podkožním vazivu a jen méně zmnožením tukové tkáně. Typickým projevem je zimomřivost, velká únava, zpomalené psychomotorické tempo – člověk se pohybuje a myslí jako “zpomalený film”, zácpa apod. Po zahájení léčby příznaky rychle mizí a s nimi i přebytečné kilogramy. Na druhou stranu typické onemocnění zánětem štítné žlázy, které je jednou z nejčastějších endokrinopatií, hraje jen nevýznamnou roli v celkové hmotnosti. Laboratorní vyšetření štítné žlázy patří do rutinní preventivní prohlídky. Máte-li tedy příznaky, které jsou ve shodě s projevy snížené funkce štítné žlázy, navštivte svého praktického lékaře. Užíváte-li léky na štítnou žlázu a chodíte-li na kontroly pravidelně, příčina nadváhy a obezity bude pravděpodobně někde jinde.
Na druhou stranu, i mírný nedostatek hormonů štítné žlázy může vést ke zvýšení cholesterolu a zvýšení rizik rozvoje aterosklerózy. Při vyšších hladinách cholesterolu tak patří vyšetření štítné žlázy k základním vyšetřením ještě před započetím léčby. Pro běžné vyšetření štítné žlázy stačí vyšetřit hladiny TSH, fT4, případně fT3.
POZOR! Setkáváme se občas s tím, že si někdo na černo shání hormony štítné žlázy (letrox a euthyrox) v domnění, že jejich nadužíváním bude hubnout. Není to pravda, dříve než začne hubnout podle svého očekávání, objeví se nepříjemné bušení srdce, zrychlený puls, záchvaty tepla apod. V minulosti vedlo podávání těchto léků pacientům při hladovkách kvůli prevenci adaptace na nízký příjem k velkým vedlejším a nežádoucím účinkům jako byla arytmie a infarkty myokardu.