Mgr. et Bc. Dyrcová Martina

 

Dobrou volbou k provozování pohybové aktivity jsou rekondiční centra, která dnes najdete nejen v Praze, ale také v Českých Budějovicích, Plzni a Tachově.

Tato centra byla vybudována za účelem provádění bezpečného pohybu především v rámci prevence a léčby obezity a nadváhy, cukrovky, vysokého krevního tlaku, osteoporózy a dalších onemocnění, čímž se liší od klasických komerčních fitness center. Jsou ale vhodná pro všechny, kteří chtějí zvýšit svou kondici. Je zde kladen důraz na individuální přístup ke klientovi, jeho zdravotnímu stavu a z toho vychází i návrh nejvhodnější pohybové intervence. K návštěvě není nutné lékařské doporučení.
Rekondiční centrum VŠTJ Medicina v Praze 2, Salmovské ulici disponuje aerobní místností, posilovnou, saunou a masérnou. Aerobní místnost je vybavena běhacími pásy, rotopedy, šlapadlem, veslařským trenažérem a orbitrekem. Výhodou je přítomnost instruktora, který vám v případě potřeby změří krevní tlak či glykemii před i po zátěži. Můžete se nechat zvážit či přeměřit obvod pasu. Při první hodině vám instruktor vše ukáže, vysvětlí zásady provádění pohybové aktivity a můžete se na něj kdykoliv obrátit. Posilovna se skládá z aerobní zóny a prostoru pro posilování. Můžete využít hodin, kdy je přítomen instruktor, což určitě oceníte především ve vašich začátcích, nebo si zacvičit sami. Saunu a masáž můžete využít například v rámci víkendového balíčku spolu se cvičením za zvýhodněnou cenu.
Rekondiční centrum dále nabízí skupinová cvičení – cvičební lekce vedené instruktorem jako jsou kruhové tréninky, cvičení s osteoporózou, cvičení pro seniory a nordic walking. Ve stanovených časech můžete využít bezplatných konzultací s lékaři, nutričními terapeutkami, fyzioterapeutkami či odborníky na pohybové aktivity. V centru si můžete nechat změřit složení těla přístrojem InBody, který vám stanoví množství tukové tkáně i svalové hmoty. Dále máte možnost zapojit se do tříměsíčních redukčně – rekondičních kurzů, a to individuálních i skupinových, které zahrnují 25 hodin pohybové aktivity, 5 konzultací s odborníky, vstupní a výstupní měření přístrojem InBody. Klientům se srdečně-cévním onemocněním je určen individuální tříměsíční kurz kardiovaskulární rehabilitace.
Prostřednictvím centra můžete vyjet i na edukačně-rekondiční víkendy se zaměřením na diabetes, kardiovaskulární onemocnění a obezitu nebo jiné pobytové akce, spojené s pohybovým programem, například k moři do Itálie.
Druhé pražské rekondiční centrum VŠTJ Medicina Praha, umístěné v budově Gymnázia Na Vítězné pláni v Praze 4, nabízí především pravidelné skupinové lekce cvičení pod vedením zkušených instruktorů, a to jógu, pilates, cvičení s dětmi a cvičení na míčích. Navíc sobotní cvičení s dětmi vždy jedenkrát v měsíci za přítomnosti lékaře, nutriční terapeutky a instruktorů pohybových aktivit s možností konzultací o zdravém životním stylu jako prevenci nadváhy a obezity u dětí. K dispozici je zde i malá aerobní místnost s posilovnou. Kontakty na centra a více informací najdete zde. Mimopražská rekondiční centra představíme příště.