Mgr. Bc. Kollerová Martina

Praha se stala v pořadí již 16. metropolí, která je nositelem titulu Evropské hlavní město sportu a zařadila se tak k předním evropským velkoměstům, jako jsou Rotterdam, Dublin nebo Stockholm. Cílem projektu je zapojit do sportu a pohybových aktivit co nejvíce obyvatel hlavního města.

 

Evropské hlavní město sportu je titul, kterým je každý rok oceněno jedno z evropských měst. Po vzoru Evropského hlavního města kultury jej od roku 2001 uděluje Asociace evropských měst sportu při Evropské unii (ACES; European Capital of Sport Association) městům z členských států EU s cílem podpořit rozvoj sportu v Evropě. Každý rok je vybráno jedno Evropské hlavní město sportu (města s více jak půl milionem obyvatel), dále několik Evropských měst sportu (25 tisíc až 500 tisíc obyvatel) a také několik Evropských malých měst sportu (do 25 tisíc obyvatel).

V Praze se sportu aktivně věnuje téměř 60% zdejší populace, což je zhruba 750 tisíc lidí. Nejoblíbenějším sportem v Praze je fotbal spolu s fitness. Velmi populární je také plavání a běh, kterému se věnuje minimálně jednou měsíčně celá třetina všech Pražanů.

V rámci projektu Praha – Evropské hlavní město sportu budou od května 2016 probíhat také akce pro vás. Čtenáře OBEZITA.CZ budeme pravidelně informovat o nordic walking procházkách v různých lokalitách Prahy, o zajímavých akcích, kde si můžete zacvičit nebo se zdarma poradit s odborníky.